Реклама:

Табла

(мрежови)
Играна:

пъти

Табла статистика от днес:

Общо 41 игри  Страница 1 от 7
ELO класация за деня:
  • 1

    AHAVNI71
    Повишение 165
    Точки: 1840

  • 2

    Niana
    Повишение 144
    Точки: 1840

  • 3

    Denislava76
    Повишение 137
    Точки: 1840

  • 4

    WADS
    Повишение 118
    Точки: 1840

Изпрати
Коментари:
Изпрати

На таблата — както в живота: не винаги печели най-силният, а най-устойчивият.
Който играе табла, живее два пъти — веднъж за кефа, веднъж за реванша!

Остави старите бъгове. По-важно е, че Дядо Коледа /или пък Дядо Мраз/ ти се радва и поздравява с "Христос Возкресе"... и така до...

Продължава се с недоизиграването на 2 ход igerova e другото чучело което успява да манипулира играта. Не играйте с това нещо!

Приятели, удоволствието от играта на табла ще бъде още по-голямо, ако едновременно слушате това изумително музикално парче. Accept - Kill The Pain (Legendado) Пожелавам ви много победи и добро забавление!

Поздрав за всички табладжии!
https://www.facebook.com/watch/?v=503439973948281

NENA ТОЗИ ИГРАЧ ХВЪРЛИ ПОВЕЧЕ ОТ 6 ЧИФТА В ЕДНА ИГРА ????????????????????????????????????????????????????? АДМИНИТЕ НЕЩО НЯКОЙ ДА СЕ ИЗКАЖЕ ПО ВЪПРОСА С НАЙ МНОГО 4 ЧИФТА НА ИГРА ЧЕ УЖ ДАВАЛА ИГРАТА???????????????????????????

Приятели, във връзка с не изиграването на двата хода, аз мисля следното: Докато таблата не бъде ситуирана така, че да не се дава възможност на играчите да местят само единия ход, ще се получават взаимни нападки в некоректност. Правилата трябва да са такива, че да не може да бъдат нарушавани. Това е задължение на администрацията. Ние не сме в състояние да се контролираме сами. При така създалата се ситуация, според мен, всички ние трябва да не изиграваме двата хода, за да бъдем равнопоставени, докато нередностите бъдат отстранени. В противен случай само ще се обвиняваме един друг и никакъв положителен резултат няма да има.

ТОВА С НЕИЗИГРАВАНЕТО НА ДВАТА ХОДА ПРОДЪЛЖАВА,ГУБИМ ИГРИ ОТ НАЙ РАЗЛИЧНИ СМЕШНИЦИ КОИТО УСПЯВАТ ДА МАНИПУЛИРАТ ИГРАТА. ДО КОГААААА??????????????????????????????????

защото е сървЪр

ЗАЩО СЪРВАРА НИ ИЗХВЪРЛЯ........ТОВА Е БЕЗОБРАЗИЕ!!!!!

Страница 1 от 1904

Табла - история и правила

История

Таблата е една от най-древните игри в света, възникнала в района на Древен Египет, Шумер или Месопотамия. Името, с което ни е позната, идва от латинското tabula, което означава "маса" или "дъска". Tabula е вид табла, която се е играела в Древен Рим. Наричала се така, защото се играела на специална дъска.
Правилата на Tabula били много сходни с тези на днешната табла. Пак всеки от играчите разполага с 15 пула и целта е била да бъдат взети по-бързо пуловете, но в началото на играта нямало разположени пулове на дъската а трябвало да се вкарат в игра чрез хвърляния на заровете. Друга разлика е, че са били използвани три, а не както сега - два зара. И последната разлика е, че и двамата играчи са тръгвали от една и съща позиция и са въртели пуловете по дъската в една и съща посока.

Правила

Познати са четири вида игри в зависимост от правилата: "обикновена" табла, "челеби", "гюлбара" и "тапа". И при четирите се играе върху дъска, която е разделена на 4 сектора по 6 позиции, като се използват 2 зара. Играе се от двама играчи. Всеки от играчите има по 15 черни или бели пула, които трябва да премести между 24-те позиции на дъската според числата, които показват двата зара. Целта е най-бързо да се придвижат пуловете по полета и да се извадят от играта.
Правилата за интерпретиране на заровете и за свободно движение са еднакви при всички варианти, с някои изключения: всеки играч има право да мести два пъти при различни стойности (напр. 1-3) и четири пъти при еднакви стойности на заровете - „чифт“ (напр. 4-4); два (четири) пула се местят на толкова позиции, колкото показват заровете. Няма ограничение за заетостта на междинните позиции, но крайната трябва да е свободна, заета от собствени пулове, или от уязвим противников пул; Един пул може да се мести повече от веднъж при условие, че всяко местене е валидно; Когато всички пулове се съберат в последния сектор по посоката на движение, могат да се местят извън дъската (позиция 25); Побеждава този играч, който пръв извади от игра всичките си пулове. Ако успее да го направи преди другият да е извадил пул, печели две точки. Такава победа е наричана „марс“. При всяка от разновидностите има различни вариации в началните позиции, посоката на въртене, условията за валидност на местене и отиграване на чифт.

Обикновена табла

При първоначалната подредба всички пулове са на дъската - 2 броя на позиция 24, 5 броя на позиция 13, 3 броя на позиция 8 и 5 на позиция. 6. За единия играч позиция 24 е в горния десен ъгъл на дъската и той мести своите пулове в посока на въртене обратна на часовниковата стрелка. За другия играч позиция 24 е в горния ляв ъгъл на дъската и той мести своите пулове в посока на въртене по часовниковата стрелка. Така позиция 1 на всеки играч е 24-та за другия, 6-тата съответства на 19-та и 12-та на 13-та.
Пул може да се мести ако крайната позиция е празна, заета от един или повече собствени пулове, или от един противников пул. В този случай противниковият пул се „удря“ и пулът излиза от играта. Играч, който има пулове извън игра е длъжен да ги вкара в игра на позиции 24 до 19 (1 до 6 за противника) в зависимост от хвърления зар. Други пулове не могат да бъдат местени докато всички не са вкарани в игра. Изваждането на пул от играта води до загуба на ходове от повторно местене и неизползване при блокиран пул извън игра. Защита се осигурява чрез събиране на повече от един пул върху дадена позиция - изграждане на „капия“ (кула). Построяването на няколко „капии“ защитава собствените пулове и ограничава ходовете на противника, но намалява възможните местения при последващи ходове.

Гюлбара

При "гюлбарата“ (понякога "диобара", "дьобара" или "дюбара") пуловете се местят в посока от 24 към 1 за всеки играч. Всички пулове първоначално са на позиция 24, но обикновено там са сложени само два (понякога три), а другите са до дъската или в ръката на играча. Позиция 24 е в горния десен ъгъл за единия играч и в горния ляв ъгъл за другия. Така позиция 24 на единия играч се явява позиция 1 за противника му.
Защитата на позиция става само с един пул и няма изваждане от игра на противниковите чрез удар. Това позволява блокиране на шест последователни позиции с малка част от пуловете на играча. Особеното при доиграването на чифт е, че освен четирите местения с посочената дължина се играят и всички следващи чифтове в нарастващ ред до 6. Например ако сте хвърлил 3-3 ще играете четири местения с дължина 3, четири местения с дължина 4, четири местения с дължина 5 и четири местения с дължина 6 (най-много местения се правят при 1-1). Ако не е възможно да доиграете даден чифт, противникът ви го доиграва. Незапочнат чифт (без валиден ход с основната дължина) и различни стойности не се доиграват. В повечето варианти чифтове се играят до шестици на третия и следващите ходове.

Тапа

Играе се отново с 2 зара, като всеки един от играчите разполага с 15 пула. При започването на играта, на дъската има общо 4 пула, по два за всеки от играчите, които стоят на съответната 24 капия за всеки играч. В началото на играта всеки хвърля по един зар и този, който хвърли по-големия започва играта. Целта е да местите пуловете си по капии. Трябва да следите някой ваш пул да не остане гол, защото противникът ви може да го "затапи". По този начин няма да може да го местите, докато той не го "освободи".

Стратегия

В таблата има три основни стратегии.
Блокада - получава се, когато се наредят 6 последователни капии. Така противникът не може да ви "прескочи". Блокадата е удобна позиция, ако той има гол пул да бъде удрян, докато не си запълните полето със собствени пулове.
Блиц - стратегия, при която се стремите да запълните своето поле с капии, докато държите негови един или два пула навън. Ако примерно противникът ви на първото си хвърляне има 2 и мести един от своите пулове във вашето поле от 1 на 3, а вие след това хвърлите чифт петици е добре да ударите и двата му пула.
Третата стратегия се използва, ако изоставате в играта. При нея е добре да си направите 1 или 2 капии в противниковото поле. В определени случаи е подходящо да оголите пул, за да го удари противникът ви, за да не оставяте само един и то гол пул в неговото поле, а да направите капия. По този начин го затруднявате с прибирането на пуловете му, защото имате добри позиции да го ударите, ако остане гол, а така също го и затруднявате при вземането на пулове в края на играта, защото свободните позиции, където би могъл да върти пуловете си са по-малко, а и трябва да следи и внимава да не остави гол пул, което понякога е невъзможно.

  • Футбол в небесата

    Подавайте топката на всеки играч, събирайте бонусите и се забавлявайте.
  • Ледена пързалка

    Събирайте зелените знаци, докато се спускате скоростно по пързалката. Внимавайте да не изхвърчите от...
  • Футболна лига

    Започва новият сезон във футболната лига. Изберете си отбор и стигнете до финала. Контроли: За движе...
  • Войници

    Изпълнявайте мисиите и унищожете всички врагове.
  • Военна служба

    Приберете останалите войници от полка си, като управлявате джипа със стрелките, за да може да ги тра...
  • Корабна битка

    Унищожете вражеските кораби. Стреляйте с мишката и управлявайте флотата с "W", "A", "S", "D".
  • Животинки

    Спасете колкото е възможно повече животни, като ги качите на спасителната лодка.
  • Галерия

    Наредете снимката. Успех!
  • Около света за 80 дни

    Имате само 80 дни, за да обиколите света. Звучи лесно? Пътувайте назад във времето до края на 19-ти ...